Jesenický report - den třetí

24. srpna 2009 v 8:04 | Lenka
Třetí den by šel shrnout do jediného slova - Praděd! Po šílené cestě přes Červenohorské sedlo, plné zatáček a převýšení při kterých vám zaléhá v uších, jsme dorazili k chatě Hvězda od které vyjíždí autobus na Ovčárnu. A z té už hezky šupky pěšky k nejvyššímu vrcholu Moravy 1491,3 m.
No - hned na Ovčárně jsme zjistili, že Markétka si trošku přeorganizovala svůj sbalený batůžek a místo původních teplých kalhot a mikiny si ssebou vzala pár plyšáků, kteří byli sice rádi že se na Praděd podívali, ale bohužel na místě s nejdrsnějším podnebím u nás, kde průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C, jí nebyli moc platní. . Nakonec jsem našla náhradní tepláčky (elasťáky ala Harapes) a dala jí svoji mikinu. Tak jsme tedy vyrazili k vrcholu s dítětem, které vypadalo jako vytažené z popelnice.
Po krátkém výstupu jsme dorazili na vrchol, kde nás bohužel čekal třetí zápis do smolné knížky. Výtah na rozhlednu měl poruchu. Pro mého muže a a jeho fotoaparát naráz ztratil tento den smysl. Přesto se mu podařilo pár krásných fotek.
Chvilku jsme ještě čekali, jestli výtah neopraví a pak vyrazili dolů. Větším klukům a dalším nadšencům se nálada zlepšila, když zjistili, že můžou sjet ty 2,5km dolů na horských koloběžkách.
Po cestě zpět jsme se zastavili v Bělé pod Pradědem v zemědělském skanzenu a přilehlé výrobně prodejně kozích a ovčích sýrů.
Po příjezdu domů jsme je okamžitě začli testovat.
Pikantní zmizely poměrně rychle a nakonec zbyl na talířku jen čerstvý, téměř neochucený sýr označený nejmenovanou účastnicí jako "bléé" Takže den jsme ukončili Ladinými slovy. Sedí nás tu pět, blé je tu deset, každý sníme dvě a jdeme spát. Nicméně, nevím jestli to bylo těmi kozími sýry s čerstvou begetou, nebo hezkou procházkou, poprvé jsem tu noc spala dobře.
Pro ty kdo by chtěli jet na Praděd pár informací.
  • Nejjednodušší cesta je zaparkovat u chaty Hvězda, odkud jezdí v každou celou hodinu nahoru autobus. Dá se vyjet autem, ale platí se celkem vysoký poplatek a stejně vám to nepomůže, protože doprava dolů jezdí zase jenom v každou půl. Takže rozhodně je lepší jet autobusem.
  • Kdo má malé děti vězte že asfaltová cesta k vrcholu je pohodlně zvládnutelná i s golfovými holemi.
  • Vybavte se teplým oblečením a pláštěnkama, protože počasí se tu mění doslova každou minutou. Minule jsme měli dokonce to štěstí, že jsme tak tak utekli před bouřkou a po vyjetí na rozhlednu jsme bouřkové mraky viděli shora, kdežto na druhé straně hory krásně svítilo sluníčko a byly vidět Tatry.
  • Tady najdete webkamery kde vidíte aktuální počasí na Hvězdě, Ovčárně i Pradědu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama