Srpen 2010

Bagety s bylinkovým máslem

29. srpna 2010 v 19:05 | Lenka |  Recepty
Skvělou a naprostý úspěch zaručující přílohou, nebo lehkou večeří, jsou čerstvě upečené bagety. Nebojte se nebudu vás honit k míse a nechávat zadělávat těsto na toto oblíbené francouzské pečivo. Stejného - v některých případech možná ještě lepšího - výsledku dosáhnete dopečením baget, které najdete v každém supermarketu poblíž běžného pečiva. Stačí 10 minut a vaši blízcí vás jistě budou za tyto ještě teplé a voňavé kousky pečiva volit kuchařkou roku.
bagety

Bagety s bylinkovým máslem
Potřebujeme:
4 bagety k dopékání
asi 70g másla
sůl dle chuti
hrst sekaných bylinek
2 stroužky česneku (pokud nemáte ten dobrý od babičky, ale přivezený odněkud z Číny doporučuju použít stroužky aspoň 4)
Máslo utřeme v misce spolu se solí, česnekem a  nasekanými bylinkami. Skvělá je kombinace petržele a rozmarýnu, ale použijte kdo co máte rádi.
Bagety nařízneme asi po 1,5 cm. Důležité je nedokrajovat až do konce, tak aby bageta zůstala při pečení celá a vůně z bylinek a másla prostoupila celý kousek tohoto úžasného pečiva . Do každého zářezu naneseme nožem trochu bylinkového másla a bagety dáme péci do trouby předehřáté na 200°C. Po 10 minutách se bude vůně z vaší kuchyně linout až k sousedům a vy můžete svým přátelům servírovat.

Pojďte do cirkusu!

13. srpna 2010 v 8:32 | Lenka |  Co stojí za to vidět :)
Ale ne do ledajakého!!! Moje dnešní pozvánka patří do Národního cirkusu Jo- Joo. Pro nás je to velká srdcovka - ještě za časů našeho mládí :) a toulek po republice se Zdeňou jsme na něj úplně náhodně narazili. Tohle je fotka někdy z roku 1996
cirkus
 Leopard se kterým jsme se fotili už dnes fakt takové koťátko není.
cirkus
Teď už jsou návštěvy cirkusu s dětmi úplně jiné. Skoro víc než pozorovat cirkusáky mě baví dívat se na holky jak jsou konsternované, když artista vyjede na laně až po strop - nebo jak se vrch stanu jmenuje, nebo jejich výraz překvapení když začne fakír vydechovat oheň :)
cirkus
V tomto cirkuse uvidíte skvělé artisty, klasické drezury zvířat - tolik diskutabilní vzhledem k jejich přirozenému prostředí - že mami :) , klauny.... Co mě ale baví nejvíc jsou krásné výpravné show ke každému jednotlivému vystoupení.
Tady je videoukázka závěrečného defilé. Bohužel kvalita nic moc vzhledem k tomu že začátek je natáčený ve tmě.

cirkus

Grilovaná pomerančová krkovička se špetkou ohnivého chilli

11. srpna 2010 v 20:22 | Lenka |  Recepty
Užívejte si, smějte se a grilujte se svými přáteli! Letní počasí totiž úplně vybízí k posezení pod širým nebem a není nic magičtějšího než
rudé
plamínky ohně vyvolávající v nás pocit touhy sednout si se všemi blízkými v kruhu kolem ohně , tak jako naši předkové za dávných časů.
grilování
Grilovat lze téměř kdekoliv. Jen velikost prostoru který máte určuje , nebo omezuje, široké možnosti použití. Své oblíbené činnosti se nemusíte vzdát ani za nepřízně počasí. Použít můžete elektrické či plynové grily. Váš gril může být stejně tak obyčejná díra v zemi zakrytá roštem, či konstrukce vyskládaná z cihel nebo kamenů nad zemí s deskou z přírodní žuly…. Nejoblíbenější jsou ale bezesporu kovové přenosné nebo pojízdné grily.
Topit můžete dřevěným uhlím, nebo briketami , ale dle mého názoru se nic nevyrovná uhlí, které si sami necháte vytvořit z praskajícího voňavého dřeva. Každý druh dřeva dodá pak masu díky specifické vůni kouře něco ze sebe. Tento způsob vyžaduje sice trošku víc času a trpělivosti, ale při grilování není přece kam spěchat. Zatím můžete nechat své přátele ať si vytvoří své vlastní oblíbené ražničí ze surovin, které před ně naskládáte. Takže vzpomeňte na svá pionýrská (nebo skautská) léta a zapalte hraničku dřeva. Až zhasne plamen a zůstanou vám jen uhlíky můžete začít grilovat!
grilování
Grilovaná pomerančová krkovička se špetkou ohnivého chilli:
Naše oblíbená marináda je poněkud netradiční kombinací pomerančů a chilli omáčky. Můžete ji kromě vepřového použít i na kuřecí maso či vepřová žebírka - ty je lepší předem chvilku předpéct v troubě a pak rychle ogrilovat.
4 plátky vepřové krkovičky
5 lžic oleje
5 lžic sladké chilli omáčky
Šťávu z jednoho pomeranče
lžičku nastrouhané pomerančové kůry (z pečlivě omytého nebo chemicky neošetřeného pomeranče)
2 stroužky česneku
sůl dle chuti
lžičku pomerančového pepře (směs drceného pepře a sušené pomerančové kůry. Koupíte např. u Antonína na www.koreni.cz)
Maso mírně naklepeme. Není nutné, naopak je přímo nežádoucí, rozmlátit ho paličkou na maso. Stačí použít hřbet ruky. Všechny ingredience na marinádu smícháme v plastikovém sáčku, přihodíme i zbytky vymačkaného pomeranče. Do sáčku k marinádě přidáme maso a pořádně promneme. Necháme uležet v lednici nejlépe přes noc.
Po pořádném odpočinku maso vyndáme a šupneme na gril. Při grilováni potíráme zbytky marinády.
Doba grilování se může lišit vzhledem k použitému druhu masa. Našim krkovičkám stačily čtyři minutky z každé strany.
grilování
Nám se po dlouhém testování různých tipů grilů nejlépe osvědčila legendární jáma v zemi nad kterou pokládáme desku z přírodního mramoru.
Ta se dá skvěle rozpálit dřevem na vysokou teplotu díky které maso zůstane uvnitř krásně šťavnaté a shora bude správně propečené.
grilování