Březen 2011

Skřivánci z Fěrtůšku v Holešově

26. března 2011 v 20:42 | Lenka |  Co stojí za to vidět :)
Dnes jsme měli krátké vystoupení na úžasné jarní výstavě v areálu zahrad holešovského zámku. Pokud vám to vyjde, zajděte se podívat. Máte čas ale už jen do zítra.
Skleníky jsou nádherně vyzdoběné. Klobouk dolů před těmi co si dali takovou práci.

Pro děti jsou venku v ohradě ovečky, které mají dvě malé jehňátka a ve skleníku nádherné jarní kuřátka. Prostě jarní atmosféra se všim všudy.

Pár záběrů z vystoupení

Pozvánka na Zpěv skřivánků!

21. března 2011 v 18:34 | Lenka |  Co stojí za to vidět :)
Hurááá, dnes je tu první jarní den a jako vymalovaný - teda ne že bych ho nestrávila celý den zavřená v kanceláři :( Ale přes okno to vypadalo hezky :)
Ráda bych pozvala všechny co bydlí poblíž Holešova na výstavu Zpěv skřivánků , kterou pořádá zámecké zahradnictví Stella v areálu zahrady holešovského zámku.
25. - 27. 3. 2011 denně od 8.00 do 18.00 h.
Připraveno:
fotografie ptáků české přírody, bohatý program pro děti, spoustu voňavých jarních květů a malé překvapení.
Program:
Pátek: 15.00 Turnaj v kuličkách
Sobota: 15.00 Vystoupení pěveckého sboru Fěrtůšek
Neděle: 15.00 Vystoupení pěveckého sboru Vrabčáci
Samozřejmě, že nejdůležitější událostí výstavy je - zvýrazněný řádek- vystoupení našeho souboru Fěrtůšek :)
Takže kdo můžete přijďte se podívat!

Tak nevím.....

18. března 2011 v 20:12 | Lenka |  Jen tak ...
Tak já teda nevím. Nejdřív jsem pořád volala po jaru, ale dnes ráno když jsem vstala tak jsem uviděla v kuchyni kordon mravenců. Vůbec si nevšímali toho , že jsem jim nadávala a klidně chodili vyšlapanou cestičkou někam za lištu za kuchyňskou linkou. Nakonec jsem je nechala být, protože jsem nenašla žádný sprej na mravence. Večer už tam nebyli, asi jsem je halt svýma nadávkama přece jen odradila. Tak se nechám překvapit zítra ráno.
Další průvodní jev jara - jarní únava - se u mě projevil tento týden taky na plno. Právě jsem přišla domů a snažila jsem si odlíčit obličej. Po poměrně dlouhé chvíli mi došlo, že jsem se ráno zapoměla namalovat. No jo, jakže to zpívá ten Mládek? ...." Už je tu zase to pitomý jaro ptáci řvou , šeříky smrdí..."
Nicméně se od očekávání jara nenechám odradit, i když venku opět sněží a cesta domů mezi velkýma vločkama byla jako průlet hvězdokupou.
Venku už kvetou krokusy a bílá čemeřice černá :) Dám sem zase nějaké jarní inspirace a budu se těšit až zítra odpoledne zas zalezu na kurz paličkování.


Chleba bez hnětení podruhé

12. března 2011 v 19:52 | Lenka |  Recepty
Tak na přání žen z dnešního kurzu paličkované krajky - ano rozhodla jsem se (zatím s nevalnými výsledky)naučit se další techniku ručních prací :) - vkládám znovu recept na chleba bez hnětení. Sice už tu jednou je, ale protože za roky zkoušení jsem na něm udělala nějaké ty inovace, tak dávám znovu.

Potřebujeme:
3 hrnky hladké mouky
1,5 hrnku vody
půl lžičky sušeného droždí
lžičku a půl soli
může být čerstvě drcený kmín, nebo trochu chlebového koření
Smícháme všechny sypké suroviny, přidáme vodu a promícháme. Přikryjeme folií a necháme 12-18 hodin kynout.
Těsto vyndáme z mísy na pomoučenou desku a přeložíme několikrát strany přes sebe. Posypeme moukou a necháme chvilku odpočívat. Poté vytvarujeme bochník a necháme ještě hodinu kynout. Na 200°C rozehřejeme troubu do které dáme rozpálit taky litinový hrnec. Dřív jsem ho neměla a chleba pekla normálně na plechu. V hrnci je to ale mnohem lepší. Bochník přendáme do rozpáleného hrnce a dáme péci přikrytý poklicí na 30 minut, poté poklici sundáme a pečeme ještě dalších 20 minut.
Kdysi jsem četla ódu (tuším pana Cuketky) na to jak poslouchá "křupinkání" chleba poté když ho vytáhne z trouby. Od té doby je to i můj oblíbený rituál.
Tak šup, konec výmluv že nemáte pekárnu chleba. Umíchejte mouku s voudou a pusťte se do toho. Nic to není a tento chleba vážně stojí za to!
A protože vidět něco na vlastní oči je více než tisíc slov vkládám ještě video kde je postup na tento chleba přesně vidět.

Jaro!!!

9. března 2011 v 20:36 | Lenka |  Jen tak ...
Vážení přátelé,
naprosto vážně prohlašuji, že už mám té blbé zimy plné zuby! Každé ráno vstávám s nadějí, že UŽ tu bude jaro a na teplomětu je naprosto nechutných -5°C nebo případně -9°C. Už bych chtěla sedět na terase s hrnkem kafe! A chtěla bych hrabošit v hlíně, abych zas vypěstovala 5 miniaturních mrkví! A chtěla bych vytáhnout z krabic a naaranžovat svoje retardované zajíce a tlusté slepice a nakupovat nové kytky.......!

Tak aspoň vložím pár jarních inspirací. Třeba se mě podaří tím to jaro přivolat.
Aktualizace o 9 hodin později. Sice je venku 0,5°C ale zato tam napadl centimentr sněhu. Tak do háje nevím co jsem to přivolala!

Košt slivovice - Kelníky 2011

6. března 2011 v 13:03 | Lenka |  Co stojí za to vidět :)
Tak prý když člověk neví jak má začít, má začít slovy Bylo nebylo... Takže:
Bylo nebylo v malé vesnici, téměř na konci světa, která se jmenuje Kelníky byl letos už po osmé Košt slivovice. A i když dobré slivovice není nikdy dost 55 vzorků, které se tam letos sešly zamotaly hlavu nejen koštovacím komisařům, ale téměř každému v krásně vyzdobeném obecním sále.
Na zahájení měli tradičně vystoupení děti z kroužku Fěrtůšek
Kluci předvedli tradiční končinový tanec Podšable


Celým odpolednem a večerem nás provázela úžasná cimlálová muzika Olšava
Naše malá Zuzanka si po chvilce zbožného sledování muzikantů, k překvapení všech přišla říci o sólo, a pak - pro velký úspěch :) - ještě několikrát za večer.


Komise měla určitě strašně těžkou práci. Vybrat nejlepší z toho nejlepšího :)


Tady už je předávání první ceny v kategorii "trnková".

Ani my jsme letos nepřišli zkrátka. Můj taťka skončil v "trnkové" kategorii na druhém místě. cenu přebírá mamka (babi Maňasová) se Zuzankou.

A jako na téměř každé kelnické akci ani tentokrát nechyběli naši oblíbení řemeslníci.
Dráteníci Adamcovi, kteří měli tentokrát i nádherné kraslice.

a tento výrobek - zlatý hřeb - nazvaný mým manželem "krosna na víno" koupila pro Fěrtůšek naše vedoucí Eva :)

U manželů Hutěčkových už byla taky spusta jarních výrobků

U dřevěného štokrlete, kde se vyřezávání předvádí se postupně vystřídali ti nejmenší...

....... a do svých klukovských let se vrátili i někteří dospělí :)

...někteří šli až zpět do školních lavic


Fašank 2011 - Doubravy

6. března 2011 v 12:09 | Lenka |  Co stojí za to vidět :)
Velmi náročná fašanková sobota :)
Ráno příprava pohoštění pro masopustní průvod. Každoročně u nás začínají hned ráno, takže jsem nikdy koblihy nestihla včas (takový blázen abych vstala ve 4 a dělala to správné těsto zase nejsem) Takže když jsem objevila recept na koblížky které nemusí kynout zajásala jsem. Recept vložím někdy později. tady je jen výsledek

masky letos byly obzvlášť povedené