Duben 2011

Pro moji babičku!

30. dubna 2011 v 21:57 | Lenka |  Jen tak ...
Tak jsem se dnes dozvěděla naprosto úžasnou věc. Moje 80ti letá babička si právě nechala zapojit internet. Sice s ním ještě trošku bojuje a volá občas o radu mojí mamince... "Kde že se to Evo spóští? " " To je ten vobrázek , to kolečko s vocáskem....?"
Babi moc držíme palce! Za chvilku si budeme volat přes Skype a jak tě znám tak dozajista začneš psát blog! :)
Přece nebudeš trhat partu! :)

Malé zamyšlení...

30. dubna 2011 v 8:58 | Lenka
Dnes je u nás v obci velká sláva - svěcení nově postavené kaple. I když sama jsem s její stavbou nesouhlasila a nadále to tak trvá , uznávám, že to co stavitelé vytvořili je krásná stavba, která skvěle zapadá do vesnického prostředí, narozdíl od supermoderních kaplí a kostelíků které za poslední desetiletí vyrostli v okolních obcích. O tom kolik to stálo peněz a co všechno by za ty peníze mohlo být se raději zmiňovat nebudu....

V souvislosti s tím mě dnes dostal dokumentární pořad , který jsem si náhodně zapnula. Byl o ženě s dvěma dětmi, které zemřel manžel. Lidé z vesnice je poslali na dovolenou a za tu dobu jim postavili nový dům a udělali charitativní koncert z jehož výtěžku založili dětem svěřenecký fond. Sice slaďák, ale jen si tak říkám jestli někteří z těch lidí co se teď "bijí v prsa" před kaplí by něčeho takového byli schopni a jestli by je vůbec něco takového napadlo. Vím že někteří z nich jsou skvělí, nesobečtí a pro druhého by se rozdali, přesto si troufnu odhadnout že takových tam není ani polovina. Zbytek by ani prstem nehnul aby někomu pomohl (snad jen kdyby mu to vyneslo nějakou tu publicitu)

A člověk si pak říká v čem vlastně spočívá podstata křesťanství .... v modlitebnictví a stavění a nebo v tom co má člověk v srdci?!
Krásný den - vypadá že dnes bude opravdu nádherně!Sirupované mufiny - velikonoční, nebo jaké chcete :)

29. dubna 2011 v 19:54 | Lenka |  Recepty
Hledala jsem nějaký vhodný dezert na oslavu Markétčiných narozenin. Protože tu byla asi 15 dětí nechtěla jsem se matlat s dortem, talířkama a lžičkama.... nakonec jsem zvolila muffins.
A ne ledajaké. Podlehla jsem totiž kouzlu sirupování. o to m co to je jsem se dočetla na blogu u Lucky a od ní je taky (mírně upravený) recept.
Potřebujeme:
200g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
150g cukru krupice
4 vejce
150ml jogurtu
150ml slunečnicového oleje
1 lžička citrónové kůry
1,5 lžíce citrónové šťávy
Vyšleháme vajíčka s cukre, jogurtem a olejem, přidáme citronovou kůru a šťávu a nakonec mouku s práškem do pečiva.
Vím že správně by se při pečení mufinů takto postupovat nemělo a měli se nejdřív smíchat mokré a suché ingredience samostatně a posléze dát dohromady. Já jsem ale děsně líná a nechci špinit víc nádobí než je nutné, tak to dělám takto.
Těsto nalejeme do formy na mufiny vyložené papírovými košíčky. Lze péct i bez formy, když dáte 3 papírové košíčky do sebe.
Dáme péci do trouby předehřáté na 180°C asi na 30 minut.
Mezitím si připravíme sirup, který získáme smícháním
3 lžic citronové šťávy
8 lžic cukru moučka
Hned jak mufiny vytáhneme z trouby hustě je propícháme špejlí (aspoň 15x) a polijeme dávkou sirupu.
Můžete jíst takto nebo po vychladnutí zdobit. Já použila:
1 tvaroh vaničkový
2 lžíce cukru
1 šlehačku ušlehanou se ztužovačem
pár kapek červeného potravinářského barviva
Mufiny byly skvělé i druhý den a protože byly Velikonoce tak jsem je trošku přizdobila a z narozeninových hned byly velikonoční :) Sirupování jsem nezkoušela rozhodně naposledy. Musím vyzkoušet ještě pomerančovou šťávu a kůru, limetovou...a taky jsem namyslela variantu rumovo - čokoládovou. Tak se těšte....

Komunikace matky s dcerou

28. dubna 2011 v 20:27 | Lenka |  Jen tak ...
Právě jsem absolvovala skvělý rozhovor.
"Mamíí, jakou hru jsi hrála když jsi byla malá?"
"Žádnou Markétko, když jsem byla malá, tak ještě nebyly počítače"
"To jako vůbe žádné?""Ne žádné"
" A kde sis stahovala pohádky" Nikde, neměla bych si je na čem pustit, protože nebyli DVD"
" Aha a televize byla?" "Ano ta byla"
"A na čem sis pouštěla pohádky" "Na gramofonové desce"
....následovala asi půlhodina vysvětlování cože to je gramofon. Nic naplat, asi zainvestuju do retra po vzoru svého brášky, který si nedávno koupil jako novinku do své sbírky "...fakt boží cívkáč AKAI, to je normálka high - end ...." Snad někde seženu nějaké staré LP aby byla nostalgie dokonalá.

A mimochodem -teď jsem volala mojí mamince, která hlídá nemocnou Zuzanku. Ptala jsem se jí jak to dnes zvládly a její odpověď byla: "Přečteš si to na blogu"... Kam ten svět spěje!

Abyste neřekli, že sem nic nedávám, tak víkendová svačinka na zahradě :)


Moje ruční práce - paličkování

1. dubna 2011 v 20:00 | Lenka |  Jen tak ...
V poslední době je to v práci i doma nějaké náročnější. A protože večer když přijdu už je tma a nemůžu relaxovat hrabáním v hlíně na zahradě, uchyluju se čím dál častěji k ručním pracem, u kterých si dokonale vyčistím hlavu. Takže s různými přestávkami háčkuju deku (dle svého novoročního předsevzetí) . Už mám hotových asi 90 čtverců. Ale o tom až jindy - nejlépe až bude deka hotová. Co mě ale chytlo v poslední době je paličkování. Poprvé když jsem to viděla, chtěla jsem to hned vzdát. Na prvním kurzu jsme ukroutili jakýsi provázek a udělali kousek plátýnka. No naštěstí jsem to nevzdala a pustila se i do druhého kurzu a z něj už vypadlo toto srdíčko.Sice je to ještě výtvor , který by bráška označil jako "podhoděný", ale i tak jsem na něho hrdá :)

A protože jsem baba co má ráda výzvy nespokojila jsem se se srdíčkem, co jsme měli za domácí úkol, ale zapátrala jsem na internetu a našla u paní Vlaďky podvinky (tak se říká předlohám na paličkování) na další věci, které jsou vhodné pro začátečníky. Takže tady je kuřátko :)

Už se těším až si upaličkuju svoji první krajku a přišiju na hedvábný šátek! :)