Provence 2011 - 4.den - úžasné jídlo a Gordes

13. srpna 2011 v 6:57 | Lenka |  Co stojí za to vidět :)
Dopoledne jsme pojali velmi odpočinkově. Po dlouhatánské snídani jsme sbalili dětem zábavu, deky a vyrazili do nádherné zahrady na kraji vesničky. Byl z ní naprosto neskutečný výhled a vůně okolo nejdou ani popsat. Všude kvetly levandule, okolo cesty byly živé plůtky z divokého rozmarýnu. Prostě vysněné místo.
Děti se uvelebili na jedné dece s fůrou her a hraček. Zbytek na další dece s knížkami a úmyslem se trochu opálit a někteří jedinci, kteří nevydrží na jednom místě ani půl hodiny vyrazili s foťákem na lov motýlů, a nádherných snímků.
Když jsme uznali, že je čas oběda vyrazili jsme vstříc jednomu z nejlepších zážitků z celé dovolené.
V nádherném statku Les Artisanales en Provence , kde mimo pěstování nejrůznějšího ovoce, oliv, vaření domácích džemů, sirupů apod dělají i obědy a brunche. Ráno jsme si tam (za pomoci našeho skvělého domácího) zamluvili místa, aby s námi počítali. V nabídce pidirestaurace sestávající ze 4 stolečků umístěných pod květinami porostlou pergolou a malé kuchyně, kterou jsme si potom za svolení majitelky mohli prohlédnout, byly těstoviny a několik druhů bruschet.
Statek provozují rodiče s dcerou, tatínek vařil, dcera pomáhala a obsluhovala. Po uvítání nám nabídla sklenku nějakého domácího alkoholu, který se nám nepodařil identifikovat, ovšem byl naprosto luxusní :) Poté přinesla dva druhy tapenád - jedna z černých oliv, druhá z ančoviček - s malými crostiny.
Dětem jsme objednali na doporučení šéfkuchaře jemné Farfale al provolone e cippollina - farfale se sýrem provolone
Maja se nenechal odradit několikerým upozorněním , že je tam hodně ale opravdu HODNĚ česneku a objednal si Linguine all acciuga e eglio
Já nutně potřebovala ochutnat Spaghetti ai pinoli, aglio e salva - špagety s piniovými oříšky a šalvějí
Ale jasně nejlepší volbu udělali Zdeňa s Alčou - po chvilkovém váhání mého muže , že přece nedá "dvě kila" za topinku zvolili na jídelní tabuli řádek Bruschetta ala panceta - opečený chleba, grilované rajčata a lilek, mozarella bufala, panceta, a jemné hoblinky parmazánu s úžasně ochuceným salátem.
Jak se Zdeňa později vyjádřil bylo to jedno z nejlepších jídel co jedl a protože samozřejmě jídlo kolovalo okolo stolu a já ochutnala tak mi nezbývá než souhlasit.
Na této "topince" se soustředily snad všechny chutě co máme rádi. Při každém soustu vás znovu něčím překvapila.
Chvilka odpočinku - prohlídka kuchyně, prodejny domácích produktů (vystavených mimochodem v něčem čemu bysme u nás řekli garážové stání) Na statku také ubytovávají (mají jen jednu ložnici, ale zato stylovku) , pořádají workshopy kde se vaří džemy….
Po odpočinku samozřejmě přišly na řadu dezerty a káva. Děti si vybraly z nabídky domácích zmrzlin a sorbetů a rozprchly se po statku a my si v klidu vychutnávali dezerty kolující stolem.
Tarte au citron meringuee - citronový koláč
Fondant au chocolat framboises et chantilly - čokoládový koláč s malinovým sorbetem a šlehačkou
A nakonec naprostý vítěz!! Crumble creme a la vanille et fraises fraiches - kousky sušenek s vanilkovým krémem a čerstvými jahodami
Chvilku jsme pokecali s majiteli
Postupně posbírali děti válející se různě po zahradě ........
......a vyrazili směrem do Gordes , snad té nejznámější provensálské vesnice.
V této vesnici jsou všechny budovy vyrobeny z tradičního provensálského materiálu - kamene. Na střechy jsou použity terakotové desky. Nenajdete tu jediný plot, pouze kamenné zídky. A ulice jsou z čeho jiného než z kamene.
Na zpáteční cestě ještě zastávka v něčem co by se dalo nazvat kameným skanzenem - Village des Bories. Domy jsou tu postavené jako skládačka z kamenů poslepovaných pouze blátem. Můžete tu volně procházet celou vesnicí a nahlížet jak se tu kdysi bydlelo. Najdete kovárnu, pece, chlévy…
Večer po návratu opět piknik na náměstíčku a pozorování nádherného západu slunce.
A moje nejzamilovanější fotka z dovolené - můj návrh a víno - Zdeňova realizace :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bali Bali | 16. srpna 2011 v 21:43 | Reagovat

Moc pěkná dovča, jak tak koukám ;-)

2 Alča Alča | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 11:56 | Reagovat

Leni, jak to čtu, hned bych se vrátila...♥

3 PuntikatyHrnek PuntikatyHrnek | Web | 24. srpna 2011 v 21:41 | Reagovat

Páni, "u Vás" je ale krásně. Fotky dýchají neuvěřitelnou pohodou a zachytí přesně to, co mají. Jeden by hned vyrazil po stopách Vašich zážitků :)

4 Jolana Jolana | Web | 3. září 2011 v 12:49 | Reagovat

jak to čtu, dostávám hlad ;) teda možná spíš chuť :)

5 Marcela Marcela | E-mail | Web | 12. června 2012 v 15:57 | Reagovat

Krásné :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama